  • SWIT VANGO-100L – 100W Long Rati...
100W Long Ratio Ultra Slim RGBW VANGO-100L, the slim portable size 100W RGBW panel of 3×0.5’ Long Ratio size and with extreme high color light output, equivalent to regular 300W RGB color light intensity, for your flexible video studio setup. 3×0.5’ Long Ratio, 21mm Ultra Slim With SWIT unique Edge Mounted SMD and 90° high efficient light guide tech, the VANGO-100L has a ultra slim size to only 21mm thickness, and diffused to soft light to paint the entire environment. Time Division Tech, Brighter Color Light The regular RGB panels are high bright in CCT mode, but much lower in RGB color mode. That’ s because in a regular RGB light, the RGB color LED and White LED have fixed rates to share the total power of the light, and when output color lights, the RGB LEDs use only 1/3 power. By SWIT unique Time Division Drive tech, full power of the light can be assigned to RGB color LEDs, and greatly increased the intensity of color light. The 100W VANGO-100L color light intensity equals to a regular 300W RGB color light intensity. Control Panel VANGO-100L rear control panel supports 5-pin DMX in & out, 4-pin XLR DC 11-36V in, and V-mount battery plate (Gold mount for option), and a large color LCD with menu and hot keys for convenient color picking. The USB-A port is for firmware update or user color profile upload, and to power wireless DMX receiver. Bluetooth APP Control Download “SWIT Console” APP on IOS App Store or Google PLAY, to connect and control VANGO lights via Bluetooth. SWIT Console APP The APP control supports CCT, HSI, RGB, CIE color modes, and select preset color GELs and light effects. Swanneck Strong Ball Head VANGO-100L provides a strong swanneck ball head for light stand mounting, both junior pin male and baby pin female. Single Light Package The single light package includes: 1x VANGO-100L light with barndoor 1x Swanneck ball head connector 1x AC-DC adaptor 1x Carrying bag
Led Light Panels
Led Light Panels
  • Blackmagic Design PSUPPLY-12V12A Power Supply for Broadcast Videohub
  • SWIT S-2840 – 400W RGBW LED Pane...
  • SWIT S-2630 – 150W Flexible Bi-c...
  • SWIT VANGO-70 – 70W 1:1 Ultra Sl...
  • Blackmagic Design ATEM SDI
  • SWIT VANGO-100 – 100W 2:1 Ultra ...
  • SWIT SL-150P – 150W Bi-color IP5...
  • SWIT SL-100P – 100W Bi-color IP5...
  • SWIT S-2820 - 200W RGBW Panel Light