  • Honda EG3600CL Specialist Framed Generator 3.6KW
The Honda EG3600CL3.6KW/3.6KVA Specialist Framed Generator offers superior performance and reliability. Built with a sturdy frame and top of the line components, the EG3600CL is made to withstand regular transport and the rigours of a construction site. Featuring a Honda GX270T2 4-stroke petrol engine with a recoil starter, this generator generates up to 3600W of clean, mains-quality electricity — perfect for powering heavy-resistance power tools and sensitive jobs.Technical Specification:Fuel: Petrol Starter: Recoil 110/115V CTE: No KVA: 3.6 Phase: Single Phase Noise Suppression: N/A Inverter: No Welder Generator: No Voltage: 230/115 Rated Frequency: 50Hz Fuel Tank Capacity: 24Litres Running Time: 12 hrs @ rated power Noise Value: 79dB(A) @7M Dimensions: L681mm x W530mm x H571mm Weight: 68.0Kg Engine: Honda GX270T2 4-stroke OHV Kw: 3 Warranty: 5-year Domestic Warranty, 1 Year Commercial Warranty Sockets: 2 x 16A 230V 1 x 32A 230V