  • Smith & Wesson SWBAT21H 21″ Collapsible Baton Black
The 21" Baton SWBAT21H from Smith & Wesson is protection in an easy-to-carry quick-to-access form. Used by law enforcement this Smith & Wesson baton feature hard-anodized 4130 seamless aluminum steel (HRC 46-47) telescoping friction lock construction and textured rubberized handle for secure grip in any type of condition wet or dry. SPECIFICATIONS: Overall Length: 21.00" Handle Length: 8.50" Handle Material: Rubber Handle Thickness: 1.03" Weight: 1 lb. 1.20 oz. Brand: Smith & Wesson Model: SWBAT Model Number: SWBAT21H Country of Origin: Taiwan Color: Black Product Type: Baton